SEO’da Sunucunun Önemi

Sitelerimiz ile neden aynı lokasyon da olmalıyız? Maddeleri aşağıda sıralıyorum.Sitenizi SEO teknikleri kullanarak yükseltmek istiyorsanız dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Başlık olarak sıralamak gerekirse;

Ip adresi,

Sitemiz kesinlikle kendine özel bir ip de çalışması lazımdır. Aynı Ip üzerinde başka bir site çalıştığı takdirde diğer sitelerin ceza alması veya spam a düşmesi durumunda bizimde üzerinde bulunduğumuz ip nedeni ile sitemiz zarar alacaktır. Üzerinde bulunduğumuz sunucuda bizden başka site olmamasını tercih etmeliyiz. Sitelerden biri hacklendiğin de bizim sitemize de ulaşma imkanları olacaktır.

Zaten Google tek ip tek site mantığını yıllardır seminerlerinde ve yazılı bültenlerinde vurgulamaktadır.

Sunucu içeriği

Bulunduğumuz sunucu üzerinde başka site kesinlikle yer almaması gerekmektedir. Nedenlerinden biri aslında hiç açıklamamıza gerek yok ama bilmemiz gerekiyor . Sitemizin çok büyük trafikler alacağını biliyoruz. Zaman içerisinde Trafiğimiz arttığında sunucu içerisindeki DNS sorgusu başta olmak üzere IIS tarafında bir çok döngü sunucuyu zorlayacaktır. Bir den çok site olduğunda bunlar katlanarak gidecektir. Bu gün benim sitem bile data center da kendime ait fiziksel sunucu üzerinde barındırılmaktadır. DNS te ne sorgu olacak demeyin bir çok sub domain imiz olduğundan dolayı DNS tarafında bu neredeydi sorgusu devamlı dönecektir.

Kısaca sitemizin kalitesi bu noktada kendini ortaya koyacaktır.

Sunucunun Bulunduğu yer,

Sitemiz Türkiye üzerinde hit sağlayacaktır ve türkçe bir dil de Google dan kullanıcı beklenmektedir. Sizlerde gidip lokasyon olarak yurtdışı seçimi yapıyorsanız bu bizim için gerçekten zararlı olacaktır.

Örnekle açıklamaya çalışıyım öncelikle böle bir talepte neden tam tersini ısrar ediyorlar anlamış değilim ama SEO ile ilgili çalışmalar yapan kişilerden kime sorarsanız sorun bu durumun benim gibi savunacaklardır.

Sunucu lokasyonu olarak Amerika kullanıldığında Google sayfalarımızın çoğunluğunun İngilizce olmasını ister. Bizim de lokasyonumuz türkiye olduğu sayfalarımız arasından en çok Türkçe sayfalarımız gezilecektir. Bu durum da sunucu lokasyonu ile ters düştüğünde yaptığımız SEO çalışmalarının hepsinin sonucu alamayacağız. Hatta zaman içerisinde Google organik trafiğimiz bu durumdan etkilecektir. Google daki sıralamamız devamlı değişecektir.

Sunucu performans hızı,

İlk olarak sitemizin bulunduğu sunucu ne kadar iyi olursa o kadar hızlı çalışacaktır. Bu da bizim öncelikle hızlı indekslenmemize ve ziyaretçilerimizin hızlı sayfalar arası gezinebilmesini ortaya çıkaracaktır.

SEO tarafında sayfamız ne kadar yavaş açılırsa Google o sitenin hedeflediği kelimelerde üst sıralara çıkartmayacaktır. Kullanıcı geldiğinde sitenin yavaşlığını gördüğünde hemen sayfadan ayrılacak ve Google da ben sana kullanıcıyı getiriyorum ama sen kısa sürede sitenden kaçırıyorsun diyerek bizim sıralamamızı düşürecektir.

AdWords tarafında kalite puanımızı etkileyen en önemli unsurlardan biri sayfa yüklenme hızıdır. Ne kadar hızlı olursak Google kalite puanımıza yansıyacak ve bizden o kadar az para alır diyebilirim.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler: