SEO

SEO “Search Engine Optimization“

Kelime anlamına karşılık “Arama Motoru Optimizasyonu” veya ülkemizde “Arama Motoru Optimize Edici” de denir. Günümüzde en yaygın arama motorlarından Google optimize edici ve dijital pazarlama uzmanları olarak da duyulmaktadır.

Son zamanlarda sosyal medyanın yaygınlaşıp son kullanıcının internette zaman geçirme süreleri artmıştır.

Bu artışla beraber insanların internetten beklentileri artış göstermiştir. İnsanlar internet üzerinde aradıklarına ulaşmak için arama motorlarına ve ülkemizde en yaygın kullanılan Googlearama motoruna tüm aradıklarını sorarlar. Aradıkları bilgiye ulaşmak için belirli kelimeler, hedeflerine ulaşmak için de bazı kelime gruplarına yani anahtar kelimelere odaklanıp ulaşmak istedikleri bilgiye hızlıca ulaşırlar. Kelimelerini yazdıktan sonra karşılarınaGoogle ın daha önceden endekslediği sayfalara yönlendirerek insanların aradıkları bilgiye en hızlı şekilde ulaşmalarını sağlar.
Bu endekslenen sayfalarda örneğin bir hizmet veriyoruz ve bizim sayfamız karşılarına çıksa verdiğimiz hizmetin herkese ulaşmasına yardımcı olmaz mıydı? Evet tabi ki olurdu. Hemen bu noktada pazarlama uzmanları yani seocular devreye giriyor.

Öncelikle unutmayın SEO hizmeti veren birçok danışmanlık firması ve ajanslar bulunmaktadır. Bir SEO tekniği sizi organik aramalarda üst sıralara da taşıyabilir, kalıcı zararlar da verebilir. Bu durumun farkına varan bazı site sahipleri bu hizmeti kendileri vermeye kalkıp sitelerinin değerlerini olduğundan da kötü bir duruma getirebilir. O zaman kime nasıl güveneceğiz? Bu hizmeti veren danışman firmaların referanslarına ve yaptıkları işlere bakılarak da karar verilebilir.

Sitenizin organik aramalarda üst sıralarda olması, vermiş olduğunuz hizmetin veya ürünün hızlı bir şekilde hedef kitleye yani ulaşmak istediğiniz kişilere ulaşmanızı kolaylaştırır.

İnternetten para kazanmak isteyenler özellikle SEO tekniklerini kullanarak, popülaritesi yüksek ve rekabetin az olduğu anahtar kelimelerin üzerine yoğunlaşarak sitelerine çektikleri ziyaretçiler üzerinden para kazanabiliyorlar. Sitelerinde yayınladıkları Google Adsense başta olmak üzere bir çok reklam sağlayıcılar ile tıklama başına ve gösterim başına reklamlar yayınlayarak sitedeki trafikleri aracılığı ile para kazanmak mümkün olabiliyor.

Peki yapılan SEO teknikleri siteme ne kadar sürede etki edip beni ne kadar sürede üst sıralara çıkartır diyorsanız yazılarımı takip edip bunları öğrenebilirsiniz. Hızlı bir yöntem iseGoogle AdWords tür. Hızlı reaksiyon almanızın nedeni burada paranıza ve vereceğiniz bütçeye oranla reklamlarınız Google aramalarında en üstte sağda ve en altta çıkarak hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda Google Adsense kullanan sitelerdeki reklam alanlarını da hedef alarak reklamlarınızı yönetebilirsiniz. Google AdWords hesabı oluşturmak için şimdi tıklatın ve AdWords hakkında bilgi almak için ise şimdi tıklayın.

Telif Hakkı © 2011-2012 Sefa Aydemir ve SEO Destekciniz’e Ait Tüm Hakları Saklıdır.

Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

Cevaplanmayan sorunuz kalmasın SEO veya AdWords hakkında öğrenmek istediklerinizi

siz sorun biz cevaplayalım.