Google AdWords

Google AdWords Nedir?

AdWords, en büyük arama motoru Google’ın reklam ürünüdür. Kullanıcılar Google da herhangi bir anahtar kelime aradıklarında zaman sağ tarafta veya üst bölümde Google AdWords dediğimiz Google reklamları belirir.

Bu reklamlar, aranan anahtar kelimeye göre irintili olarak oluşturulur. Google organik aramalarında sitelerini

üstsıralara taşıyamayan veya kısa sürede üst sıraları hedefleyen işletmelerin günlük bütçeler belirleyerek reklamlarının tıklama başına maliyet ile Google da üst sıralarda reklamlarının belirmesini sağlarlar.
Google AdWords kullandığınız zaman sadece seçtiğimiz ve hedeflediğimiz ilgili kelimeler de kullanıcılar arama yaptığı zaman reklamlarınız görüntülenir ve bu reklamlara kullanıcılar tıklayıp web sitenize geldiği zaman size maliyet oluşur. Buna tıklama başına maliyet alır TBM denir. Reklamlarınızın görüntülenmesi size bir maliyet oluşturmaz.

Google AdWords ile örneğin, çok ufak bütçelerle günlük 10, 20 TL harcayarak reklamlarınızın Google da üst sıralarda yer almasını sağlayabilir ve hızlı sonuçlarla ürünlerinizi hedef kitlenize pazarlayabilirsiniz.

Google AdWords’ ün mantığı açık arttırma mantığında çalışır. Google da bir anahtar kelimeyi bir çok firma hedefleyerek kelimeler arasında rekabet oluştururlar. Bu rekabet ise başlıca zincirleme bir olayın başlangıcının başlangıcıdır. Hedef alınan anahtar kelimeyi en çok teklifi veren AdWords hesabı açık arttırmada başarılı gelerek üst sırayı alır. Tabi her zaman maliyet baz alınmaz sitenizin kalitesi başta olmak üzere sitedeki içeriğin SEO arama motoruna uyumluğu ve yazılımsal özelliklerin dışında sistemsel olarak sitenin bulunduğu sunucunun da hızı önemlidir. Reklama tıklandığı andan itibaren sunucunuz buna hızlıca cevap vererek sayfanızın yüklenmesine kadar her şey dikkate alınır. Bu takibi ile anahtar kelime ve siteniz arasındaki ilişki durumunu göre kalite puanı olarak Google ölçümler.

Bütçenizi istediğiniz gibi yönetebilirsiniz. Örneğin, günün belli saatlerinde reklamlarınızın durdurabilir, belli saatlerinde çalışmasını sağlayabilirsiniz. İstediğiniz günlerde reklam yapabilir, hafta sonları işletmenizin kapalı olduğu günlerde reklamlarınızı yayınlamamayı tercih edebilirsiniz.

Herkes rahatlıkla dakikalar içinde Google AdWords te reklam oluşturarak ve reklamlarını yayınlayabilir. İsteyeceği anahtar kelimeleri seçerek hedef kitlesine ürünlerini pazarlayabilir.

http://adwords.google.com Adresinden ilk hesabınızı ve reklamlarınızı oluşturabilirsiniz. Google AdWords kullanımı ve incelikleri ile ilgili makalelerimin devamı gelecektir.

Telif Hakkı © 2011-2012 Sefa Aydemir ve SEO Destekciniz’e Ait Tüm Hakları Saklıdır.

Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

Cevaplanmayan sorunuz kalmasın SEO veya AdWords hakkında öğrenmek istediklerinizi

siz sorun biz cevaplayalım.