Google Caffeine

Haziran 2010′da Google blogunda Caffeine uygulamasına geçtiğini duyurdu. Caffeine ile birlikte özellikle SEO olarak bilinen birçok kalıp ve teknikleri değişti. Eski SEO uygulamaları yavaş yavaş geçerliliğini kaybetti, ilk sıralardaki siteler akılmaz bir şekilde bir anda kayboldu, alt sıralarda olan blogcular yavaş yavaş ön plana çıkmaya başladı.

Peki bu değişiklik birden bire tam olarak nasıl ve neden değişti?

Caffein’den önce; Google botları indexleme işlemini katmanlar halinde yapılıyordu. Google botları tüm internetti dolaşıp topladıkları bilgileri analiz etmek için veritabanına indexleme yaparak çekiyorlardı. Bilgiler tekrar analiz ediliyor ve analiz edilen katmanlar tekrar indexleniyordu. Bu indexlenme süreci, bilgileri kullanıma hazır hale getirme ve sonuçları sunma aşamasını oldukça uzatıyordu. Bu nedenle çok uzun süre indexlenmeyi bekleyen içeriklerde oluyordu.

Caffein’den sonra; Google botları önce küçük bir parça indexleniyor ve botlar bu indexleme işlemi ile hemen arşiv güncelleniyor. Güncelleme / indexleme sürekli olarak Google botlar tarafında küçük parçalar halinde yapılıyor. İnternete eklenen her yeni içerik anında Google botlar tarafından indexleniyor ve daha güncel olduğu varsayılarak eski içeriğin önüne geçebiliyor. Bu da kullanıcıların ve webmasterların aradıkları içeriklere, hem çok daha hızlı ulaşabilmesini sağlıyor, hem de ulaştıkları bu bilgiler oldukça yeni oluyor.

Bu durum biz webmasterlar için ne ifade ediyor? Avantaj mı, dezavantaj mı?

Google Caffeine Nedir? sorusunun cevabını aldığınızı düşünüyorum. Bu yazıda dikkatinizi çekmesi gereken bölüm yeni içerik eklemenin önemiydi! Caffeine ile blogcular bir adım öne geçmiş durumda.. Webmaster ile SEO uzmanları pirim yapmaya başladı ve bu sektör genişlemeye başladı. “Parayı ver, milyarlık site yaptır, seo uygulamaları için parayı bastır ve Google aramalarında en üste otur” devri artık kapandı. Google Caffeine uygulamasından sonra birçok şirket bünyesine blog yazarı almaya ve sürekli yeni içerik eklemeye önem vermeye başladı. Bu arada aynı şekilde sosyal ağların etkin kullanılması da önemini kat kat artırmış durumda!


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler: