Google Analytics Yeni Sürüm

Merhabalar , bu makalemde sizle Google Analytics’in göze çarpan ilk yeniliklerinden bahsedeceğim. Öncelikle uzun zamandır analytics kullanıcılarının gözüne çarpan Yeni Sürüm kısmını görmüşsünüzdür. Analytics üzerindeki yenilikleri fark edebilmek için bu kısma tıklıyoruz.
Google Analytics Resim – 01

Yeni sürüme geçtiğimizi gelen yeni ara yüzle karşılaştığınız an itibari ile heyecanlana bilirsiniz tasarım yenidir. J Hemen ardında bu sürümü kalıcı yapmak için Bu sürümü varsayılan yap butonuna tıklayabilirsiniz.

Google Analytics Resim – 02

Analytics sayfanızdaki hesabınızı seçmek veya varsayılan profilinize ulaşmak için Tüm Hesaplar butonuna tıklayarak hesaplarınızı görebilirsiniz.

Google Analytics Resim – 03

Tüm Hesaplar butonunun altında açılan hesaplara tıklayarak hesabınızda oluşturduğunuz profillerinizi görebilirsiniz.
Google Analytics Resim – 04

Açmak veya ön izleme için sitenize tıklayarak istatistiklerinizin dökümlerine ulaşmaya başlayabilirsiniz. Bu kısımda alt kırımlıların çok olması benim canımı sıktı sanırım sizin de sıkacaktır.

Profil seçiminden sonra Standart Raporlama butonu ile eski süründeki Analytics sayfanızın yeni sürüm üzerindeki görünümüne ulaşmış oluyorsunuz.
Google Analytics Resim – 05

Şu ana kadar tema ve şablondan başka gözünüze çarpan bir değişiklik olmayabilir. Hemen ufak bir göz attığınızda ilk fark ettiklerinizden biri tarih seçimi kısmındaki tarih aralığının sekmeleri gözünüze çarpacaktır. Yeniliklerden biri bu gün kısmının takibini istatistiğini dökebiliyor olmanız olacaktır.
Google Analytics Resim – 06

Hemen yeniliklerden bahsediyorken bu gün özelliğinin ardından açıklaması gerek kısımlardan biride artık Google Analytics üzerinde sitenizin ziyaretçilerini an ve an olarak izleye bileceğiniz bir hizmetle karşımızda Google yenilikler çıkartmaya devam ediyor.

Google Analytics Resim – 07

Home sekmesinin altında bulunan Gerçek Zamanlı Analiz sekmesine tıklayarak sitenizde o an daki ziyaretçilerinizin sayısını, hagi sayfada olduğunu hangi anahtar kelimeden geldiğini, hangi ülkeden geldiğini canlı yayın gibi takip edebilir ve anlık değişmelerle bu hizmeti izleyebilirsiniz.
Google Analytics Resim – 08

Canlı yayın izler gibi bu hizmetin bizlere sunulması hem Google ın kendini geliştirmekteki istikrarının sonuçlarını hemde kullanıcıya sağlana bilecek hizmetlerinde sınır olmadığını bir kez daha kanıtlamış oluyor.
Google Analytics Resim – 09

Teşekkürler Google ailesi ve Analytics ekibi konu ile ilgili gelişmeler için BT Gönüllülerisitemizi takip etmeye devam edin.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler: