Backlink nedir? ve Backlink çeşitleri

Back-link yabancı bir kavramdır. Türkçeye çevirmek gerekirse geri bağlantı veya arka bağlantı diyebiliriz.
Diğer sitelerin sizin sitenize verdiği her bir bağlantıya back-link deriz. Back-link sayısı arama motorları gözündeki değerinizle doğru orantılıdır. Şimdi isterseniz back-link çeşitlerini ve nasıl alabileceğinizi inceleyelim…

Karşılıklı Link: Bu iki sitenin birbirlerinin linklerini yayınlamaları ile gerçekleşir.

Tek Taraflı Link: Bu ise bir sitenin karşı siteden link almadan o siteye link vermesi demektir.

Karşılıklı link değişimi doğru yapıldığı zaman çok getirisi olan fakat bir o kadar da zamandan kaybettiren bir işlemdir. Bu süreç içerisinde webmaster sitesi ile link değişimi yapacağı siteleri internetten tarar. İlk olarak uygun sitelerin bir listesi yapılır. Sonra webmasterlarına bir mail yollanarak istek belirlenir.

Örnek bir mail yazmak gerekirse: Değerli webmaster; Link değişimi yapmak için içeriğime uygun kaliteli siteler ararken sizin siteniz ile karşılaştım. Size karşılıklılink değişimi yapmayı teklif ediyorum. AÇIKLAMA: Seo ve dizin makaleleri. Phpld ve diğer dizin scriptleri ile ilgili bilgiler, temalar, eklentiler ve ücretsiz e-kitaplar… Eğer ilgilenirseniz sitenizin bilgilerini ve linkimizin nerede bulunduğunu bize mail yolu ile bildiriniz. Eğer ilgilenmiyorsanız cevap vermemeniz bize düşüncenizle ilgili bir fikir verecektir. Vakit ayırdığınız için teşekkürler…

Adınız E-Posta Adresiniz www Eğer cevaplar almaya başlarsanız kabul eden sitelerin linklerini bir an evvel ekleyin ve eklediğiniz sitenin webmasterına linki eklediğinizi ve eklediğiniz linkin sayfasını belirten detaylı bir bilgilendirme maili yollayın.

Bu değişime devam etmek için değişim yaptığınız siteleri tek tek rutin olarak olarak kontrol etmelisiniz kideğişime devam edebilesiniz. Genelde çoğu webmaster sözünü tutar ama yine de aralarından çürük elmaçı kabilir dikkatli olmalısınız.

Tek taraflı link değişimi alabileceğiniz en iyi back-linktir. Alması ise genelde çok zordur. Ama eğer sonucunda alınacak ödüller varsa uğraşmaya değer değil mi?

Tek taraflı link almanın en kolay yolu sitenizi dizinlere kayıt etmektir. Piyasada bir sürü bedava kalitelidizin var, kayıt olabildiğiniz kadar dizine kayıt olun buna değer. Ayrıca paralı bir takım dizinlerde vardır. Bütçeniz elverdiğince bütün dizinlerde sitenizle ilgili kategoriler de görünmeye çalışın.

Eğer makale yazma gibi bir yeteneğiniz varsa sizin makalenizi izin verirseniz kendi sitesinde yayınlamak isteyen çok kişi olacaktır. Tabi makalenizin altında da sitenize giden bir link ile. Kimileri bu durumda çifte içerikten dolayı arama motorlarının sitesini banlayacağını düşünür. Bu durum için ise önerebileceğim makalelerini en önce kendi sitenizde yayınlamanızdır.

Son olarak bir siteye sizin linklerinizi karşılıklı veya karşılıksız yayınlayabilir fakat yayınladığı linkin açıklamasında anahtar kelimelerinizin olmasına özen gösterin.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler: